Kaj je normiran s.p.?

Ambiciozni mladi podjetniki velikokrat naletijo na prvo težavo že, ko se morajo odločiti, kakšno obliko podjetja bodo odprli. Zakonodaja v Sloveniji predvideva širok spekter oblik poslovanja na trgu od najmanjših samostojnih podjetnikov do največjih delniških družb. Za začetnike v poslu, ki pri svojem delu pričakujejo majhne stroške in ki poslujejo z malo računi (prejet račun, izdan račun) je vsekakor najboljša rešitev normiran s.p. ali po domače normiranec, saj pri njem gre za obdavčitev manjšega dela prihodkov in ne profita, kot je to običajno pri drugih oblikah podjetij.

Ta oblika obdavčitve samostojnih podjetnikov je najbolj primerna za tiste, ki pri svojem delu nimajo visokih stroškov. Tukaj mislimo predvsem na razna pisarniška dela, kot so ustvarjalci spletnih strani, programerji, svetovalci za razna področja itd. Nasprotno pa ta oblika obdavčitve ni primerna za trgovce, saj ne upošteva njihovih visokih stroškov nabave artiklov.

Kakšna je obdavčitev?

Normiran s.p. je obdavčen po zelo jasni formuli, ki pravi, da je z 20% davkom obdavčenega 20% celotnega zaslužka samostojnega podjetnika. To v končni fazi pomeni, da je celoten promet s.p.-ja obdavčen s 4 odstotki, kar je v primerjavi z drugimi oblikami zelo ugodno. Za lažje razumevanje naj postrežemo s primerom: če je normiranec v letu 2015 zaslužil 10.000 evrov, mora od te vsote plačati 4 % davka, kar znese 400 evrov.

Prednosti normirancev

Največjo prednost – nižji davek, smo omenili že zgoraj. Obstajajo pa še druge prednosti. Zelo pomembna je ta, da normiran s.p. ne rabi voditi zahtevnega knjigovodstva, ampak je dovolj samo, da hrani račune, ki jih je izdal. Tudi prejetih računov ne rabi hraniti, saj mu kot olajšave prejet račun ne koristi.

Zato se veliko s.p.-jev odloča, da si kar sami vodijo knjigovodstvo in s tem zmanjšajo svoje mesečne odhodke za računovodkinjo. Prav gotovo pa je prednost, ki jo ima vsak normiranec tudi v tem, da v vsakem trenutku ve, koliko davka bo moral za svoj posel plačati.

Dodaj odgovor